CanSevaL - Board
Würden Sie gerne auf diese Nachricht reagieren? Erstellen Sie einen Account in wenigen Klicks oder loggen Sie sich ein, um fortzufahren.

Seytan Gözlerinden Öper..

Nach unten

Seytan Gözlerinden Öper.. Empty Seytan Gözlerinden Öper..

Beitrag  SeVaLCaN Mo Feb 09, 2009 2:07 pm

Seytan Gözlerinden Öper..

Peygamber Efendimiz (s.a.v):

– Kimin yasi ilerledigi halde ameli gerilerse seytan o kimsenin gözlerinden öper!
Evet, seytanin gözlerinden öptügü insan iste bu insandır.
– Yasi ilerledigi halde ameli, ibadeti, iyi hali ilerlemeyen insan!
Seytan bu kimseden öylesine memnun ve mutlu oluyor ki, egilip gözlerinden öpme derecesinde yakinlik duyuyor, sen benimle arkadassin, yasin ilerledigi halde amelin ilerlemiyor, gittikce ibadetsiz, amelsiz hale geliyor, sanki benim gibi oluyorsun diye medihte bulunuyor.

Hadisin devamında su ilave de vardır:
– Yasi kirki gectigi halde hayri serrini gecmeyen, hala hayrı az, serri cok olan insanin da gözlerinden öper Seytan!

Demek ki insanın hayrı gittikce cogalmali, serri de azalmali ki, hayatından kar ediyor, ziyanından kurtuluyor sayilsin, gidis iyiye dogru diye düsünülsün.

Yasi kırkı gecen adamın hala hayrı az; ama serri devam ediyorsa Allah (cc) yardım eylesin o ilerleyen yas sahibine. Hesabını verecegi bir hayatın sonuna dogru ilerledigi halde hazırlıginda bir ilerleme olmuyor.
Cünkü her gecen gün hayırlı isleri cogalacagina yerinde sayıyor, şerli isleri cogalıyor, öbür tarafa kötü hazırlıklarla gidiyor demektir. Böylesine bir gidis hayra alamet degildir.

Bundan dolayı Efendimiz Hazretleri hatırlatma yapıyor, yas ilerledikce amel gerilemesin, hayırlar azalmasın, serler devam etmesin, buyuruyor.
Yani ilerleyen yasla esit sekilde amel de, iyilikler de ilerleyerek devam etsin, her gecen gün güzelliklerde cogalmalar olsun. Böylece hayat hedefini bulsun, gayesine ersin.

Ne dersiniz, igneyi baskasına cuvaldızı kendimize mi yöneltelim?

Söyle bir nefs muhasebesi mi yapalım?

Ne halde, ne durumdayız kendimizi bir gözden mi gecirelim?

Sakın Seytan bize de muhabbet duyuyor, bizim de gözlerimizden öpmeye niyetleniyor olmasın!

SeVaLCaN
Uzman-Üye
Uzman-Üye

Anzahl der Beiträge : 433

Nach oben Nach unten